20 Ocak 2018 Cumartesi

Sosyal Medyaya Nasıl Reklam Verilir?

Etiketler

Medya ilk olarak ortaya çıktığında yazılı ve görsel medya diye ikiye ayrılıyordu.
Olaylar, bilgiler, reklamlar ve duyurular radyo, televizyon ve gazeteler aracılığıyla izleyicilere ve dinleyicilere aktarılmaktaydı. Klasik medya olarak adlandırılan bu medya türünün en büyük dezavantajı paylaşılan bilgilerin kimler tarafından izlendiği bilinememekteydi.

Sosyal Medyaya Nasıl Reklam Verilir?

Web 2,0’ın ortaya çıkmasıyla birlikte yeni bir medya türü ortaya çıktı. Sosyal medya
olarak adlandırılan bu yeni medya türünde bilgiyi paylaşanlar ve bilgiye ulaşanlar hepsi de
aynı medya ortamında yer almaktadır.

Sosyal Medya Türleri

Sosyal medya içerisinde birden fazla platform şekli bulunmaktadır. Sosyal ağ siteleri,  Video ve Fotoğraf paylaşım ağları, microblog uygulamaları, Profesyonel ağ siteleri, forumlar, haber kanalları ve Arkadaşlık siteleridir. Bu medya platformlarının en yaygın olarak kullanılanları sosyal ağ siteleri, arkadaşlık siteleri, video ve fotoğraf paylaşım ağlarıdır. İnsanlar tarafından tercih edilen en ünlü platformlar ise Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Google+ ve Bado uygulamalarıdır.

Sosyal Medya Üzerinden Reklam

İlk olarak sosyal medya platformlarından birine ücretsiz veya ücretli üyelik gerçekleştirmeniz gerekir. Daha sonra platformlar ve reklam işlemini yapan kullanıcılar tarafından belirlenen ücret miktarı istenilen gönderme şekli ile reklamın yayında ne kadar süre kalacağı ve ne kadar sıklıkla gösterileceği ayarlanarak ödeme gerçekleştirilerek onay sürecine geçiş yapılır. Onay işlemi gerçekleştikten sonra reklamınız yayınlanmaya başlayacaktır. Sosyal medyaya reklam vermenin en büyük avantajı verdiğiniz reklamın çok kısa sürede çok büyük kitlelere ulaşması, en büyük dezavantajı ise verdiğiniz reklamın sadece platform kullanıcıları tarafından görüntülenmesidir.

Bu yazı hakkında 3 yorum

Özellikle Facebook reklamları etkileşimleri oldukça düştü. Sanırım dolar ile alakalı bir durum..

Yanıtla

Benim kuaför işletmem var Facebook sayfası açmıştım onun için de reklam verebiliyor muyum?

Yanıtla
avatar
Dilek Kuru

Sosyal medyadan soğutuyor bazen kullanıcıların yaptığı reklamlar

Yanıtla