16 Ocak 2018 Salı

Psikoloji İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

Etiketler

Günümüzde bazı insanlar psikolojik rahatsızlıklara çok fazla önem vermiyor, çünkü fiziksel bir hasara sebep olmadıklarından ruhsal bozuklukların sağlık açısından bir tehlikesi olabileceğini düşünmüyorlar.

Psikoloji ve insan sağlığı

Örneğin; uykusuzluk problemi çeken bir insan çoğunlukla bunu farklı sebeplere bağlayıp doktora gitmeyi reddeder. Ancak uykusuzluk problemi genellikle ruhsal bozukluklardan kaynaklanan bir sorundur. Uykusuzluk insanda görünür bir hasar yaratmadığından insanlar bunu çok önemli bir problem gibi görmüyor. Ancak sürekli devam eden bir durumsa, uykusuzluk problemi ilerleyen zamanlarda insanda görünür bir hasar da yaratabilir. Bu yüzden hiçbir ruhsal problem göz ardı edilmemelidir. Fiziksel anlamda sağlıklı bir bedene sahip olmak ruhsal anlamda da iyi olunduğu anlamına gelmez.

Ruhsal Sağlığın Önemi

Ruhsal sağlık bireyin psikolojik anlamda iyi olup olmadığını belirler. Ruhsal açıdan bazı sorunlara sahip olan insanların fiziksel anlamda hastalıklara karşı daha savunmasız olması sıklıkla rastlanan bir durumdur. Ruh sağlığı yerinde olmayan insanlar genellikle yeme içme alışkanlıklarına dikkat etmez, kendilerini sosyal aktivitelerden soyutlayıp yalnız kalmayı tercih ederler, uykusuzluk problemi çekerler ve hijyenlerine de çok dikkat etmezler. Bu gibi dikkatsizlikler de bireyin ruh sağlığının onu fiziksel anlamda kötü etkilediğine işarettir. Ruhsal açıdan bozukluk yaşayan kişiler ise sağlıklı bir birey olarak kabul edilemez. Çünkü ruhsal bozukluk da en az fiziksel rahatsızlıklar kadar insanın sağlığını olumsuz yönde etkiler, hatta tedavi edilmezse insanda kalıcı hasara sebep olabilir.

            Şizofreni ile mücadele eden bir birey tedavi edilmezse hem ruhsal hem de fiziksel açıdan hasara uğramakla kalmayıp çevresindeki insanlar için de tehlike arz eder. Çünkü tedavi edilmedikçe deliliğe bir adım daha yaklaşmış olur ve delilik de insanı her açıdan bir çöküşe sürükler. Psikolojik rahatsızlığı fiziksel rahatsızlığa da dönüşmüş olur.

Bu yazı hakkında 1 yorum

bence insan sağlığını etkileyen başlıca unsurlardan bir tanesi psikoloji. psikoloji bozulduğunda kişi kanser dahi olabilmekte. bu denli sağlığı bozuyor bu olay

Yanıtla