27 Ocak 2018 Cumartesi

Daha Filminin Konusu Nedir?

Etiketler

Kitaplardan uyarlanan filmler sinema dünyasının en ilgi çekici işleri olmaya devam etmekte; bu kategorinin son zamanlardaki örneklerinden biri de Hakan Günday'ın aynı isimli romanından uyarlanan Daha filmidir. 29 Mayıs 1976'da Rodos'ta dünyaya gelen Hakan Günday'ın yeraltı edebiyatı türünde yazdığı kitaplardan olan Daha; 2013'ün Ekim ayında yayınlanmıştır.

Daha Filmi

Daha Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Film Onur Saylak yönetmenliğinde, yine Onur Saylak ve Doğu Yaşar Akıl'ın senaryo kalemiyle yapılmıştır. Filmde Tuba Büyüküstün ve Ahmet Mümtaz Taylan'ın yanı sıra Erkan Avcı, Turgut Tunçalp, Hayat Van Eck rol almıştır.

Filmin Vizyon Tarihi

Dram ve polisiye türünde yer alan Daha filmi; ülkemizde 12 Ocak 2018 tarihinde seyirciyle buluşmuştur. 115 dakika süreli film açıklanan belirli şehirlerde ve belirli sinema salonlarında vizyona girmekle beraber; Onur Saylak'ın ilk uzun metrajlı filmi olmuştur. 

Hangi Ödülü Almıştır?

Ay Yapım'ın yapımcılığını üstlendiği Daha filmi, 24.'sü düzenlenen Adana Film Festivali'nden 4 ödülle dönmüştür. "Yılmaz Güney", "SİYAD En İyi Film",  "Adana En İyi İzleyici" ödüllerinin yanı sıra oyuncu Hayat Van Eck de "Umut Veren En Genç Erkek Oyuncu" ödülünü almaya layık görülmüştür. Ayrıca 52. Karlovy Vary Film Festivali'nden "En İyi Afiş" ödülü alan film ekibi; tüm bunların yanı sıra pek çok yerel film festivallerinden de ödülle dönmüştür.

Film İzleyiciye Ne Anlatıyor?

Onur Saylak'ın kadrajından görülen Daha filminin konusu; bir insan kaçakçısının oğlu olan 14 yaşındaki Gaza'nın bir sahil kasabasından, büyük bir şehire taşınma hayalleri çerçevesinde oluşmuştur. Babası Gaza'yı adım adım bu suç dünyasına çekmekte ve Gaza'nın buhranı gözler önüne serilmektedir. Mülteci sorununa dikkat çeken filmde, Gaza'nın suç dünyasında yaşamını devam ettirmesi ya da bir mülteciye dönüşmesi arasındaki ikilemi aktarılmaktadır.

Bu yazı hakkında 3 yorum

Ben hiç görmemişim bunu sinemalarda. İlgimi çekti ama denk gelirsem izliyim internetten

Yanıtla

Daha filminin baş rollerinden biri olan hayat van eck 'i bayağı araştırmıştım. izmir'de yaşıyor ve çok mütevazi birisi..

Yanıtla

insanların hayatı hep ilginç gelmiştir bana. aslında bu tür filmlerin daha sık yapılması iyi olur.

Yanıtla