21 Ocak 2018 Pazar

Ay Tutulması Neden Oluşur?

Etiketler

Bir yılda genel olarak iki defa gerçekleşen ay tutulması, bazı durumlarda yılda üç kere de gerçekleşebilmektedir. Dünyanın uydusu konumundaki Ay, dünya etrafında döndüğünde, bazı zamanlarda dünyanın gölgesinde kalabilmektedir. Dünyanın gölgesinde kaldığı zaman, güneşten aldığı parlaklığı kaybeden Ay, tutulma yaşayarak Ay Tutulması adını almaktadır. Bir saatte 3456 km hareket eden ay, bu hareket hızı nedeniyle Ay tutulması olayını meydana getirdiğinde, bu zaman yaklaşık 1 saat sürmektedir. Ay tutulması gerçekleştiğinde, Ay tamamen görünmez olmamakta, görüntü olarak kırmızı renk tonlarını almaktadır. Astronomi açısından büyük bir öneme sahip olan Ay'ın çeşitli evreleri bulunmaktadır ancak, Ay tutulması gerçekleşen evre Dolunay evresidir.

Ay Tutulması

Ay Tutulmasının Çeşitleri

 Ay tutulması, tam Ay tutulması, gölgeli (Yarı) Ay tutulması ve parçalı Ay tutulması olmak üzere üç evrede gerçekleşmektedir. Tam Ay tutulmasında, dünyanın gölgesi bütünüyle Ay'ın üzerine düşmektedir. Bu durumda Ay, kolaylıkla görünebilmekte ve rengi bakın tonlarında olmaktadır. Gölgeli Ay tutulmasında, dünyanın gölgesinin Ay'ın yarısına düştüğü ve Ay'ın yarısının hala güneş ışığı almaya devam ettiği görülmektedir. Ay'ın güneş ışığı almaya devam eden kısımlarının görüntüsü sönük bir hal almaktadır. Bu tutulma evresi, nadir görülen tutulmadır. Parçalı Ay tutulmasında, Ay'ın bir kısmının dünyanın tam gölgesinden geçtiği görülmektedir. Bu tutulma şekli çıplak gözle rahatça gözlenebilmektedir. 
  

Ay Tutulması Neden Olur?

  Ay'ın düğüm noktalarına yakın olduğu durumlarda meydana gelerek, dünyanın gölgesine girmesiyle, güneşten almış olduğu parlaklığı yitirmesi sonucu meydana gelmektedir. Ay tutulmaları eski tarihlerden beri bilinen gök olaylarıdır. Ay, yer çevresinde, yer de Ay ile birlikte güneşin çevresinde yörünge hareketlerini yaptığında, Güneş' dönük olan yüzleri aydınlık, diğer yüzleri karanlıktır. Karanlık olan taraflar uzayda gölge konisi oluşturmaktadırlar. Ay, yerin gölge konisine girdiği zaman ay tutulması meydana gelmektedir.

Bu yazı hakkında 3 yorum

ay tutulması bana herzaman cok gizemli gelmiştir. bolgemde gözlemlediği son ay tutulmasında butcemi zorlayarak iyi bir telesko almıstım

Yanıtla

Bir defa izleme fırsatı bulabildim. Büyüleniyor insan resmen

Yanıtla

Nasil oldugundan ziyade tutulma sirasinda ki.muhtesem manzaradi benj buyuluyor.

Yanıtla