7 Kasım 2017 Salı

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Etiketler

Sitemize giren ziyaretçilerin detaylı raporlama ile analizini yapmak için genellikle Google Analytics kullanmamız önerilir. Peki Google Analytics nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? gibi soruların cevabını arıyorsanız, bu detaylı yazının devamını okumaya aşağıdan devam edebilirsiniz..

Google Analytics nasıl kullanılır, nedir, ne işe yarar?
Google Analytics


Google Analytics Nedir?

Google Analytics, isminden de anlaşılacağı üzere çoğumuzun tahmin ettiği gibi web sitemizi analiz etmemiz de rol alıyor. Sitemizin günlük ne kadar hit aldığını, sitemize hangi arama motorlarından girildiğini, şuan da sitenizde kaç kişinin olduğunu ve daha fazlası ile bize raporlar halinde sunabiliyor. Ayrıca Google Analytics, yeni güncellemeriyle birlikte dünya üzerinde en çok kullanılan Google'a ait datalardan bir tanesi.

Google Analytics Siteye Nasıl Eklenir?

Google Analytics sistemine üye olmak gibi bir sıkıntınız yok tamamen google'a ait olduğu için Google Analytics > Anasayfasından ister mevcut gmail hesabınız ile giriş sağlayabilirsiniz isterse de üye olarak giriş yapabilirsiniz.

*Ardından web sitesi başlığı altında size ait web sitenizin bilgilerini gerekli kutucuklara giriniz.
*Gerekli alanları doldurduktan sonra 'izleme kimliği edin' diyerek ilerliyoruz.
*Daha sonra karşınıza bir sözleşme gelecek, bu kısımda 'kabul ediyorum' seçeneği seçilerek sisteme girişiniz için ilerliyorsunuz.
*İlerlemeden sonra karşınıza size verilmiş bir 'izleme kimliği' çıkacaktır. Bu kimlik kodunu web sitenizin <head> ile </head> kodu arasında uygun bir kısıma yapıştırıyorsunuz.
*Yapıştırdıktan sonra Google Analytics anasayfasına giriyorsunuz ve sitenizin aktifleştiğini göreceksiniz.

Bu işlemden sonra artık web sitenizi detaylı olarak analiz edebileceksiniz.

Bu yazı hakkında 8 yorum

Teşekkürler, google Analytics sayesinde birçok arayacağım şeyi çok rahatça bulabiliyorum

Yanıtla

Google Anality de sitemde nereye kod eklendiğini bilmiyordum sonunda öğrendim.Makale için teşekkürler.

Yanıtla

Google analtic kendi sitesinde nasil eklendigini detaylica anlataydida bizi bu kadsr ugrastirmasaydi kske

Yanıtla

sitemi analytics e eklemeyi istiyodum becerememiştim yazı çok işime yaradı google analytics a siteyi eklemek çok önemli

Yanıtla

Kaç yıldır internet sektörü ile ilgileniyorum ama hep yap sat olduğu için google analitik ile ilgilenmemiiştim. Sİmdi ilk defa google analitike sitemi ekliyorum. Teşekkürler

Yanıtla

Google analytics kullanımı bir sitenin kazancını direk etkiler. Doğru kullanım ve doğru kullanım son derece önemlidir. Özellikle kurulumunu yapamayan, ya da doğru yaptığını zannedip raporları görüntüleyemeyen çok sayıda site sahibi var. Açık bir şekilde, kısa ve öz anlatımınızın bir çok site sahibine ışık tutup yol göstereceğine inanıyorum. Emeğinize sağlık.

Yanıtla

google Analytics kullanmayı ilk günden beri hiç sevmedim. Bir çok belki faydalı sekme var ama gereksiz çokçada sekme ile dolu

Yanıtla

Google Analiz Sitesi ziyaretçi sayılarını doğru göstermiyor bu yüzden Yandex metrica ya geçtim o sanki daha doğru gösteriyor.

Yanıtla