14 Ekim 2017 Cumartesi

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın yolları

Etiketler

Sosyal ağlar, artık gerçek hayat kadar hayatımızın bir parçası haline dönüştü. Ondan tamamen uzaklaşmak gerçekçi olmayacaktır. Telefonunuzun şarjı bittiğinde ki o huzursuz halinizi hatırlayın. İşte sosyal medya bağımlılığı da tam olarak böyle bir şey..
Bir çoğumuzun sabah uyandığında yüzünü bile yıkamadan ilk yaptığı şey sizce nedir?

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın yolları
Sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın yolları

Sizin de tahmin edeceğiniz üzere akıllı telefonlarımız ile uğraşmak. Kimi gönderilerini, kimlerin beğendiğini kontrol ediyor. Kimiyse insanların ne paylaştığını inceleyerek güne başlıyor. Bu noktada sosyal medya kullanımında sık sık karşılaştığımız iki davranış şekli öne çıkıyor. (Dikizleyenler ve Teşhir edenler) Eğer daha çok dikizleyenler tarafındaysanız, insanların paylaşımlarını daha fazla inceliyor ve sosyal medya dilinde stalklıyor olabilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlılığının Belirtileri


Arkadaşlarınızın yada hoşlandığınız kişinin, sosyal medya hesaplarında gezinmek, onların içtikleri kahveden, arabadan, dinlediği müzikten veya arkadaşlarıyla gittiği mekana kadar birçok paylaşıma maruz kalmanıza neden olabilir. Birçok zaman sizin insanlarla kendinizi daha fazla kıyaslamanızla sonuçlanabilir. İnsanların sosyal medya aracılığıyla gittikleri yerleri, yaşadıkları hayatları daha havalı ve gösterişli sunmaları, onların çok daha güzel bir hayat yaşadıklarını düşündürebilir. Bu durumda sizi mutsuz bir ruh haline doğru sürükleyebilir.

Eğer sosyal medya'da kontrolsüzce paylaşım yapan taraftaysanız, beğenilen öz çekimlerinizin, kaslı fotoğraflarınızın veya retweet edilen düşüncelerinizin hayatınızda önemli bir yer almaya ve kendilik değerinizin belirlemeye başladığını söyleyebiliriz. Fotoğraflarımız veya gönderilerimiz ne kadar beğeni alırsa, kendimizi o kadar başarılı ve tatmin edici bir hayat yaşadığımız yanılgısına düşüyoruz.
Telefonunuza düşen beğenme iletileriniz sizin bu durumdan haz almanızı sağlar ve tekrar paylaşım yapmanız için itici bir güç gibi işlev görür.


Son dönemde yapılan bir araştırmaya göre gençlerin sosyal medya üzerinde fotoğrafları beğeni aldığında, beyinlerinde çikolata yerken yada para kazanıldığında ki beyin aktivasyonlarıyla aynı aktivasyonların olduğu görülmüştür. Yani beğenildikçe haz alırsınız, haz aldıkça paylaşım döngüsünün içine girersiniz.

Fakat sosyal medya'da beğenilmek, sürdürülebilir bir mutluluk için yeterli değil.

Bu yazı hakkında 2 yorum

Sosyal medya çağımızın en büyük hastalıklarından oldu. Herkes yaptığı şeyi paylaşmayı istiyor ve sanki rekabet halindeler.

Yanıtla

En önemlisi sosyal medya hesabı açmamak ve bağımlı olmamak.

Yanıtla