14 Eylül 2017 Perşembe

Sosyal medya yöneticisi ilk iş gününde neler yapmalı?

Bir şirket için sosyal medya yöneticisi olarak işe başladınız ve ilk gününüz. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Ne yapardınız?

Sosyal medya yöneticisi
Sosyal medya yöneticisi ilk iş gününde neler yapmalı?

Yeni bir işe başladığınızda deneyimsiz görünmekten veya kötü bir izlenim yaratmaktan endişe duyabilirsiniz. Bu sorun birçok iş başlangıcı için ortak bir sorun olmakla beraber ilk iş günü sendromu olarak da adlandırılır.

İlk iş günü sendromuna karşın sizin rolünüz yeni işinizde başarılı bir sosyal medya yöneticisi olmak. Fakat ilk iş günü aşina olmadığınız bir işletme adına tweetlemeye başlayamazsınız. Her şirket, farklı bir kitleye, farklı ihtiyaçlara ve takipçilerine yönelik farklı hedeflere sahiptir. Yeni işinizde başarılı olmak istiyorsanız hedeflerinizi belirlemelisiniz.


1. Şirketin mevcut sosyal medya hesaplarını inceleyin


İlk işiniz şirketin sosyal medya hesaplarında sizden önce neler yapıldığını incelemek olsun. Can kurtaranlara, potansiyel olarak tehlikeli bir durumda yapacakları ilk şeyin (ateş, tel, gaz, cam, vb.) gibi tehlike unsurlarını tespit etmeleri öğretilir. Her ne kadar bir sosyal medya yöneticisi olarak gizli tehlikeler hakkında endişelenmeniz gerekmese de, harekete geçmeden önce inceleme yapmak mantıklı tavsiyelerden biridir.


2. Şirketinizdeki çalışma arkadaşlarınızı tanıyın.


Büyük bir şirket de, işlevsel bir sosyal medya yöneticisi olarak çalışacağınız için, birlikte çalışacağınız insanları tanımak sizi incitmez. Tanışma aşamasında içten ve sıcak olun.


3. Şirket takipçilerini dinleyin, onlarla sohbet edin.


Yeni işinizde yapmak isteyeceğiniz ilk şeylerden biri, şirket takipçilerini dinlemektir. Takipçileriniz en iyi bilgi ve ilham kaynağınızdır. İlk iş gününüzde yapacağınız ilk paylaşımdan sonra gelen yorumlara cevap verin, sohbet edin.


4. Rekabet analizi yapın.


Kimlere karşı olduğunuzu öğrenin. Rakiplerinizin sosyal hesaplarına bakarsanız, sektörünüzdeki sosyal medya manzarasının neye benzediğini daha iyi anlayacaksınız.

Rakiplerinizin kim olduğunu öğrenin


1. Sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler ve kelime örnekleri için Google Aramayı kullanın; büyük olasılıkla sizinkine benzer sonuçlar bulacaksınız.
2. İçerik stratejinizi buna göre planlayın. Kitlenizi takip eden kişileri bilin. -Kitlenizin sosyal medyada kimlerin izlediğini görün.


Sosyal medya yöneticileri için ilk iş gününde neleri yapmaları gerektiğini kısa kısa anlatmaya çalıştım. siz de yorum atarak tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Bu yazı hakkında 7 yorum

en zor mesleklerden biri bir şirketi sosyal medyada büyütüp tanınır hale getirmek. Bu işe başlamış arkadaşlara güzel tavsiyeler vermişsiniz teşekkürler.

Yanıtla

Her ne kadar basit gibi görünse de oldukça dikkat gerektiren bir iş.

Yanıtla

Gunumuzde sosyal medya uzerine yeni nesil meslekler gelistiriliyor.Sosyal medya yoneticisi ilk is gununde ozellikle rakip analizini cok iyi yapmali.Aksi takdirde basarili bir is plani gerceklesmeyecektir.Google aramalarini da kullanmak yonunde basarili bir tavsiyeye de rastladim yazida.

Yanıtla

Gayet başarılı bir yazı olmuş. Sosyal medya yöneticisi olmak isteyen arkadaşlar için yol gösterici nitelikte. Başarılar.

Yanıtla

Sosyal medya yöneticilerinin mutlaka okuması gereken bir içerik olmuş dikkatimi çeken kısımında yöneticilerin takipçileri ile sohbet etmesi olduğunu söyleyeyim

Yanıtla

Teşekkürler bilgiler için

Yanıtla

Sosyal medya yöneticisi işi çok fazlasıyla zor bir iştir, çok fazla detay ve yapılması gereken işler var...

Yanıtla