13 Ağustos 2017 Pazar

Gündemdeki Gelişmeleri Kaçırma Hastalığı: Fomo

Etiketler

Gündemdeki gelişmeleri kaçırma korkusuyla sürekli sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyor musunuz? Sürekli kaç beğeni aldığınıza bakıyorsanız veya çevrenizdekileri şimdiki tabiri ile stalklıyorsanız eğer sizde Fomo sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.

Gündemdeki Gelişmeleri Kaçırma Hastalığı: Fomo


Fomo Nedir?

Fomo'nun kelime karşılığı Fear of Missing Out olarak geçmekte yani Türkçe karşılığı ile çevrim içi olmamaktan korkma, gündemdeki gelişmeleri kaçırma korkusu olarak bilinmekte.
Örnek olarak, şahıs gittiği bir mekanda WiFi çalışmıyor, interneti kullanamıyorsa, kendini kötü hissediyor ve huzursuz bir görüntü sergiliyor. Sanki tek ayakkabı ile sokağa çıkmış gibi kendini bir tarafı eksikmiş gibi hissediyor. Bu durumda bir korku oluyor ve bu tarz internet ile bağlantı kuramama etkisine de Fomo deniliyor.

Fomo hastalığı herkesin bir sorunu mu?

Hatırlayacağınız üzere bilgisayar devriminin ortaya çıktığı internet, 1993'de yaygın olarak kullanılmaya başladı. Daha sonra internet ile tanışanlar ve yeniliği arama da fazla heyecanlı kişilerde Fomo hastalığı gözükmekte. Yeniliği aramada yani kaçırma ile ilgili korku, onların yaşamlarını şekillendirici hale getiriyor.

Fomo için tedavi gerekli mi?

Fomo görülen şahıslarda genellikle şöyle bir görüntü oluşuyor. Sosyal medyada çok fazla zaman geçirdiği için hesaplarını dondurmayı veya kapatmayı deniyor ancak fazla zaman geçmeden başarılı olamıyor ve hesaplarını kapatamıyor. Bu durumda da zamanını daha çok sosyal medya da harcıyor ve şahıs sosyal medyada bulunmaktan zevk alıyor. Sosyal medyada bulunmadığı zamanlarda ise kendini huzursuz hissediyor ve bu bir ihtiyaçmış gibi sıkıntılar yaşıyor. İşte bu olaya da "Sanal Uyuşturucu" olarak tanımlanıyor. 

Fomo'dan kurtulmak

Tatilde bile elimizden telefon düşmüyor ve ihtiyaçmış gibi sürekli sosyal medya ile iç içe oluyoruz. İşte bu olay bizi ruhsal olarak da yıpratmakta. Bu ihtiyaç bize ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaşatabilir ve bir psikiyatri destek gerekebilir.
Tek ilgi alanlarımız sosyal medya ve bilgisayar ortamında ki sanal dünya olmasın. Kendimize başka ilgi alanları bulabilir, arkadaşlarımızla daha fazla geçirebiliriz. Gerekirse bazı günler telefonsuz dışarı çıkmayı deneyin ve aktivitelere katılın.

Bu yazı hakkında Hiç yorum yok