31 Temmuz 2017 Pazartesi

Google'da ilk sayfada çıkmak için ne yapmalıyım?

Etiketler

Değişik bir blog yazısıyla bugün söze başlıyorum. Blogumu açalı 2 ay oldu ve Google'da ilk sayfalarda çıkmak için ne kadar çabalasam da şuan için bir sonuç alamadım. Benim gibi yeni açılmış olan blogların indexlerini kontrol ettim ve onlar içinde sonuç aynı diyebilirim.

Google'da ilk sayfada çıkmak için ne yapmalıyım?
Bu blog yazısı serisinde sizlere blogumun eğer başarabilirsem gelişimini her hafta sonunda yeni bir blog yazısı yazarak belirteceğim. Yani her hafta blogumun gelişimi diye yeni bir yazıyı görebilirsiniz. Eğer bu yazımı şuan tarih 31.07.2017, aylar belki de yıllar sonra okuyorsanız, bu seriyi blogumun üst menüsünde bulunan "blog gelişimim" seçeneğinden yayınlayacağım ve oradan tüm seriyi okuyabilirsiniz.

Google'de ilk sayfada çıkmak için en önemli etken, SEO kuralları!

Google'da ilk sırada çıkmak hiç kolay değildir, ancak iyi bir Seo başarısı ile temel kurallarını uygulayarak ilk sayfalarda çıkmaya çalışacağım.
  • En çok dile getirilen ilk Seo kuralı: blogumuzun başlık kısmının kısa olmasıdır. 70 Karakterden az bir başlık seçmemiz gerekiyormuş. (Bende öyle yaptım)
  • Kısa ve blogunuza veya websitenize uygun kelimeler seçmek. Anahtar kelime uzunluğu ise 260 kelimeden az olması lazım. Yani en önemlisi de bu sanırım. Bir de şuna dikkat edin eğer 260 kelimeyi geçerse, spam tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. DİKKAT EDİN!
  • Metalar 3. kural olarak bilinmekte. En önemli meta ise "description" tagıdır. Yani blogun açıklama metni olarak geçmektedir. Ve meta description tagı 160 kelimeden az olmalıdır. Aksi taktirde spama düşersiniz.
  • 4. kural ise "Heading" etiketi blogunuzda mutlaka kullanılmadır.
  • Boyutu küçük görseller tercih edilmelidir, çünkü boyutu yüksek resimleri tercih eder isek, yüklenmeyi aşırı derece de zorlaştırır ve siteyi yavaşlatır.
  • Bir diğer kural ise dahili link sayısı. Site içi link ekleme Seonun vazgeçilmezidir ve fazla da abartmayıp link sayısını 40'dan az olarak belirlemeliyiz.
  • Harici link kullanımı ise 20 linki geçmemelidir ve gereksiz sitelere link verilecekse bunlar "nofollow" etiketi ile gösterilmelidir.
  • Google mutlaka bir sitenin "nofollow" etiketini kullanmasını önermektedir.
  • Sitenizde mutlaka "favicon" olmalıdır.

Bu yazı hakkında 1 yorum

Bir çok blogger'ın ve webmaster'ın hayali olan google'da öne çıkanlar arasında yer almayı bu yazınınız sayesinde olacağını düşünüyorum

Yanıtla