16 Mayıs 2017 Salı

Güvenliğiniz İçin Facebook Hesabınızdan Silmeniz Gereken Bilgiler

Facebook, her ne kadar güvenliğimiz için gerekli önlemleri aldığını belirtse de bazı bilgiler sayesinde hayatımızı tehlikeye atıyor olabiliriz. Bu blog yazımda Facebook hesabımızdan silmemiz gereken bilgileri derledim.

facebook doğum tarihi

Doğum tarihinizi silin: Özel günler bizler için önemlidir, mesela doğum günümüz. Doğum günümüzü yakın çevremizle paylaşarak, tebrik mesajları alabiliriz fakat riskli.
Kötü niyetli insanlar için bu bir fırsattır. Adınızın ve soyadınızın yanında birde doğum tarihinizi bilmeleri, onlara önemli hesaplarınıza ulaşmalarında yardımcı olacaktır.


facebook telefon

Telefon numaranızı silin: Facebook kullanıcılarının artık hesaplarına telefon numalarını koyduğunu düşünmüyorum ancak bilmeniz de fayda var. Başkalarının telefon numaranızı bilmesi başınızı ağrıtabilir. Unutmayın ki telefon numaralarımız bizim birer şifremizdir.


facebook arkadaşlar

Arkadaş listenizi güncelleyin: Arkadaş listenize girip, listenizi güvenliğiniz için düzenleyin. Tanımadığınız insanları listenizden çıkartın. Psikoloji profesörü Robert Dunbar'a göre 1 insanın maksimum iletişim kurabileceği kişi sayısı 150'dir. Hayatınıza etki edecek kişilerden uzak durmak için bir an önce listeni güncelle.


facebook konum

Evde check-in yapmayın: Eğer geçmişte eviniz de check-in yaptıysanız, hemen onları silin. Evinizin adresini herkesin bilmesine gerek yok.


facebook tatil

Tatile gideceğinizi profilinizde belirtmeyin: Tatile gitmeye karar verdiyseniz eğer kesinlikle bu haberi Facebook profilinizde paylaşmayın. Neden mi? Bunu gören hırsızlar için bir fırsattır. Evinizi hedef alabilirler ve iyi günleriniz, kötü günlere dönüşebilir.


facebook iliski durumu

Facebook'da ilişki durumu yapmayın: Eğer şuan düzenli bir ilişkiniz varsa ve gelecekten umutlu iseniz ilişki durumunuzu silmeyin. Ancak bir ilişkiniz var ve siz hala Facebook da ilişki durumu yapmadıysanız eğer, sakın yapmayın! Çünkü ilişkiniz bittiğinde durumu düzeltirken kesinlikle kendinizi kötü hissedeceksiniz.


Bu kadar bilgi ile yeterli kaldığını sanmıyorum. Günümüzde çok kez haberlere söz konusu olan Facebook, güvenlik için yeterince çaba harcamakta. Ancak Facebook'u kötüye kullanan insanlar yüzünden tehlike altında kalabiliyoruz.

Bu yazı hakkında 1 yorum

avatar
hasan güney

bence güvenliğiniz için facebook gibi sosyal ağlarda hiçbir kişisel bilginizi barındırmayın amaca araç olmayın derim.

Yanıtla